Zęby dziewiątki – co warto o nich wiedzieć?

Raczej każdy z Państwa słyszał wiele mitów i faktów na temat ósemek, czyli tak zwanych "zębów mądrości". Stanowią one pozostałość po naszych przodkach i wcale nie są nam potrzebne podczas codziennego funkcjonowania, a w większości przypadkach wiążą się nawet z nieprawidłowym ułożeniem, przez co kwalifikują się do ekstrakcji (zabiegu usunięcia zęba z zębodołu). Jak się jednak okazuje, ósemki nie są jedynymi możliwymi zębami nadliczbowymi. Zdarza się, że u niektórych osób wyrzynają się również dziewiąte zęby, które są potocznie nazywane "zębami głupoty". Czym się one charakteryzują i jakie objawy im towarzyszą? Jak wygląda ich diagnostyka i leczenie? Czy ekstrakcja zębów dziewiątek stanowi konieczność? Jeśli chcą Państwo dowiedzieć się więcej na ten temat, serdecznie zapraszamy do lektury dalszej części niniejszego artykułu.

Czym są zęby dziewiątki?

Dziewiątki to nic innego jak czwarte zęby trzonowe, które są nazywane "zatrzonowcami" bądź "zębami głupoty". Występują one na przedłużeniu łuku zębowego albo nawet całkowicie poza nim. Mimo że wyrzynają się z reguły pomiędzy 5. a 25. rokiem życia, niekiedy pojawiają się również w późniejszym wieku. Podobnie jak ósemki, zęby dziewiątki stanowią pozostałość po naszych przodkach, którzy posiadali większą ilość zębów ze względu na inne nawyki żywieniowe (jak choćby spożywanie surowego mięsa). Współcześnie te nadliczbowe zęby nie tylko są nam niepotrzebne, ale również często kwalifikują się do ekstrakcji, ponieważ wyrzynają się w sposób nieprawidłowy albo towarzyszą im szczególnie uciążliwe dla pacjentów objawy.

Objawy zębów dziewiątek

Już samo miejsce występowania "zatrzonowców" pokazuje, że wcale nie muszą być widoczne gołym okiem. Okazuje się nawet, że przez wiele lat mogą tkwić w dziąśle, w ogóle nie dając o sobie w tym czasie znać. W najmniej oczekiwanym momencie i bez żadnego uprzedzenia mogą nagle pojawić się bardzo nieprzyjemne objawy świadczące o posiadaniu zębów dziewiątek. W takim wypadku konieczna jest wizyta u lekarza dentysty celem sprawdzenia, czy rzeczywiście mamy do czynienia z "zatrzonowcami", i zdecydowania o dalszym ich losie. Wśród najczęściej opisywanych przez pacjentów symptomów towarzyszących obecności zębów dziewiątek możemy wskazać: silne bóle głowy i żuchwy, opuchliznę dziąseł, kłopoty z zatokami, wysoką gorączkę, powiększenie węzłów chłonnych, szczękościsk czy też stany zapalne w jamie ustnej. Nie muszą oczywiście wszystkie te symptomy występować jednocześnie, aby można było mówić o wyrzynaniu się zębów dziewiątek.

Diagnostyka i leczenie zębów dziewiątek

Jak już wspomnieliśmy, zęby dziewiątki bardzo często nie są w ogóle widoczne gołym okiem bądź ich obecność objawia się poprzez wyczuwalne zgrubienie w miejscu ich występowania. Diagnostyka tak zwanych "zębów głupoty" odbywa się zatem poprzez wykonanie badania RTG/RVG panoramicznego, które jest w stanie określić dokładne położenie dziewiątek nawet w sytuacji, gdy jeszcze nie dają pacjentowi o sobie znać. Po ustaleniu obecności w jamie ustnej "zatrzonowców" i przenalizowaniu sytuacji lekarz stomatolog decyduje o ich dalszym losie. Problem ten wymaga indywidualnego podejścia do tematu, podczas którego dentysta rozważa kilka istotnych kwestii (przede wszystkim mowa o tym, czy obecność zębów dziewiątek wiąże się z uciążliwymi dla pacjentów objawami, oraz, czy nie przyczynia się do wad zgryzu).

W większości przypadków zęby dziewiątki kwalifikują się do ekstrakcji, jako że współcześnie nie są człowiekowi w ogóle potrzebne, a przy tym wiążą się często z licznymi problemami. Mimo to zdarza się niekiedy, że lekarz dentysta decyduje o ich pozostawieniu. Zazwyczaj ma to miejsce w sytuacji, gdy nie towarzyszą im dokuczliwe dla pacjenta objawy, ani nie stanowią przyczyny występowania wady zgryzu, a ich usunięcie będzie skomplikowanym zabiegiem z istniejącym ryzykiem powikłań. W przypadku pozostawienia zęba dziewiątki w jamie ustnej pacjenta konieczne jest regularne przeprowadzanie kontroli radiologicznych. Warto na zakończenie dodać, że usuwanie "zatronowców" zawsze odbywa się w warunkach ambulatoryjnych, a przeprowadzaniem tego rodzaju zabiegu zajmuje się wyłącznie chirurg szczękowy.

autor
Autor artykułu
Marta Podolska
Redaktor specjalizujący się w tekstach o tematyce medycznej, ze szczególnym uwzględnieniem profilaktyki zdrowotnej, higieny jamy ustnej i praktycznych informacji dotyczących leków.
Udostępnij

Pordukty w tym artykule

Opinie na temat artykułu

Średnia ocena
pusta gwiazdka pusta gwiazdka pusta gwiazdka pusta gwiazdka pusta gwiazdka
()

Zobacz również

CHEMAORTHO II – kompleksowa ochrona przy aparatach stałych
CHEMAORTHO II – kompleksowa ochrona przy aparatach stałych
Współcześnie jesteśmy społeczeństwem świadomym znaczenia posiadania pięknego uśmiechu i zdrowego uzębienia. Coraz częściej można spotkać osoby właściwie w każdym wieku, które noszą stały aparat ortodontyczny. Stanowi on jedną z najpowszechniejszych i najskuteczniejszych metod leczenia wad zgryzu oraz różnego rodzaju nieprawidłowości zębowych wykorzystywaną we współczesnej ortodoncji. Pomimo licznych korzyści płynących w przyszłości z leczenia ortodontycznego przy użyciu stałego aparatu, sam okres jego noszenia nie należy do najprzyjemniejszych, zwłaszcza gdy mowa o początkach i adaptacji, a przy tym wiąże się ze zwiększonym ryzykiem występowania różnych problemów stomatologicznych. Specjalnie z myślą o kompleksowym wsparciu dla osób noszących stałe aparaty ortodontyczne oraz druty retencyjne opracowaliśmy zestaw CHEMAORTHO II. Jakie produkty wchodzą w jego skład? Dlaczego mogą stanowić nieocenioną pomoc podczas leczenia ortodontycznego?
Czym jest bruksizm i jakie są jego najczęstsze objawy?
Czym jest bruksizm i jakie są jego najczęstsze objawy?
Bruksizm, znany również jako zgrzytanie zębami, jest powszechnym zaburzeniem, które dotyka wielu ludzi na całym świecie. Choć często jest bagatelizowany, może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, jeśli nie zostanie odpowiednio zdiagnozowany i leczony. Ten stan może manifestować się poprzez nieświadome zaciskanie żuchwy lub zgrzytanie zębami, szczególnie podczas snu. Przewlekłe zgrzytanie może prowadzić do ścierania się szkliwa, co z kolei zwiększa ryzyko próchnicy i innych problemów stomatologicznych. Często towarzyszą mu również bóle głowy oraz dyskomfort w okolicy skroni i uszu. W dalszej części niniejszego artykułu przyglądamy się bliżej temu, czym jest bruksizm i jakie są jego najczęstsze objawy.
Jak dbać o nadwrażliwe zęby?
Jak dbać o nadwrażliwe zęby?
Nadwrażliwość zębów jest powszechnie występującym problemem, który może znacznie obniżać jakość życia, powodując dyskomfort lub ból podczas spożywania pokarmów i napojów o zróżnicowanej temperaturze lub smaku. Istotne w zarządzaniu tą dolegliwością jest zrozumienie jej podstawowych przyczyn oraz wdrożenie skutecznych strategii pielęgnacyjnych. Staranne dbanie o zęby nadwrażliwe poprzez stosowanie dedykowanych temu problemowi stomatologicznemu produktów higienicznych i regularne wizyty u dentysty może znacząco złagodzić symptomy omawianej dolegliwości oraz poprawić stan zdrowia jamy ustnej. W niniejszym artykule przedstawiamy praktyczne wskazówki, które pomogą Ci odpowiednio zadbać o zęby nadwrażliwe. Serdecznie zapraszamy do lektury!
Skąd się biorą wady zgryzu?
Skąd się biorą wady zgryzu?
Wady zgryzu to jeden z najczęstszych problemów ortodontycznych, który może wpływać na estetykę uśmiechu, funkcjonowanie żuchwy oraz ogólny stan zdrowia jamy ustnej. Ich rozwój może wynikać z wielu czynników – zarówno tych genetycznych (np. nieprawidłowe ustawienie zębów), jak i środowiskowych (np. nawyki związane z oddychaniem przez usta). W dalszej części niniejszego artykułu przyglądamy się bliżej przyczynom powstawania wad zgryzu oraz sposobom, jakimi można im zapobiegać lub które pomagają w ich leczeniu.
Asystent AI
W czym mogę Ci pomóc?