Kąpiele podchlorynowe w walce z AZS

Przez wielu nazywana jest chorobą cywilizacyjną XXI wieku. W ostatnich latach dotyka coraz więcej osób. Nawet 10-krotnie częściej występuje u dzieci niż w grupie dorosłych. To schorzenie zazwyczaj rozpoczyna się w okresie wczesnego dzieciństwa. Charakteryzuje się przewlekłym stanem zapalnym skóry, któremu towarzyszy świąd. Atopowe zapalenie skóry to najpopularniejsza choroba o podłożu alergicznym, niezwykle trudna w leczeniu. Jedną z najskuteczniejszych metod łagodzenia objawów AZS jest kąpiel podchlorynowa.

Skóra jest największym i jednym z najważniejszych narządów naszego ciała. Ochrania narządy wewnętrzne i zabezpiecza przed wnikaniem zarazków czy drobnoustrojów. Naskórek osłania nas przed czynnikami atmosferycznymi, takimi jak mróz czy wiatr. Gdy ta bariera ochronna zostaje zaburzona, wówczas czujemy dyskomfort w postaci swędzenia bądź pieczenia. Takie są też typowe objawy AZS. Mimo że chorych na atopowe zapalenie skóry stale przybywa, to z każdym rokiem zwiększa się także liczba możliwości skutecznego leczenia.

Przyczyny i objawy AZS

Atopowe zapalenie skóry jest chorobą wieloczynnikową o skomplikowanym podłożu. U wielu pacjentów schorzenie ma podłoże genetyczne. AZS uznawane jest także za jedną z chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Żyjemy przecież w coraz bardziej zanieczyszczonym środowisku i spożywamy konserwowaną żywność. Chorobie towarzyszy świąd, dlatego pacjenci z uwagi na dyskryminację społeczną często wpadają w depresję. W przypadku dzieci, zmiany chorobowe mają charakter wypryskowy. Nasilenie świądu potęguje wysoka temperatura oraz niska wilgotność. Nie ulega najmniejszym wątpliwościom, że ciepłe letnie miesiące i towarzyszące im wakacyjne podróże, negatywnie wpływają na stan skóry.

Objawy atopowego zapalenia skóry są dość charakterystyczne, dlatego ciężko je przeoczyć. Dzięki temu możemy interweniować natychmiastowo. Jeśli zauważysz niepokojące symptomy, udaj się do dermatologa. Pamiętaj, że tylko specjalista jest w stanie postawić prawidłową diagnozę. Najczęstszym objawem AZS jest bardzo silny świąd, któremu towarzyszy suchość skóry oraz wyraźne zaczerwienienie. Obecność pęcherzyków czy grudek to kolejny sygnał, którego nie wolno lekceważyć. Tworzące się małe rany oraz nadżerki powodują spory dyskomfort i ból.

Atopowe zapalenie skóry rozpoczyna się zazwyczaj w pierwszych miesiącach życia dziecka. U wielu z nich objawy choroby zupełnie znikają wraz z wiekiem. U pozostałych pacjentów zdarzają się nawroty schorzenia w wieku dorosłym. Atopowe zapalenie skóry może trwać kilka lat, a nawet całe życie. Niekiedy chorzy na AZS muszą mierzyć się z chorobami współistniejącymi, takimi jak alergia pokarmowa, alergiczny nieżyt nosa, pokrzywka czy astma oskrzelowa.

 

Atopigo, czyli jak złagodzić objawy atopowego zapalenia skóry

Atopowe zapalenie skóry to choroba nieuleczalna i przewlekła. Schorzenie charakteryzuje się okresami zaostrzeń i remisji, trwającymi często wiele lat. Warto zwracać uwagę na wszystkie czynniki, które potencjalnie mogą zaostrzać przebieg choroby. W związku z tym należy działać w sposób proaktywny, stosując terapie podstawowe. Będąc w trakcie remisji, nie przerywaj terapii proaktywnej. Pamiętaj, że skóra atopowa w tym czasie jest tylko pozornie „zdrowa”. AZS ma charakter nawracający. Leczeniem atopowego zapalenia skóry powinien zająć się lekarz dermatolog. Należy przestrzegać wskazówek specjalisty i stosować się do jego zaleceń.

Kiedy jest źle i choroba postępuje, wówczas robimy wszystko, by poczuć się lepiej. Gdy jest już dobrze, a schorzenie wchodzi w okres remisji, wtedy zapominamy o problemach. Jest to jednak kluczowy element terapii AZS. Prawidłowe postępowanie w tym czasie pozwoli uniknąć ponownych zaostrzeń choroby. Wśród działań wspomagających leczenie atopowego zapalenia skóry, na szczególną uwagę zasługują kąpiele podchlorynowe. Jest to zupełnie bezpieczna metoda leczenia AZS pod warunkiem, że zachowamy odpowiednie stężenie podchlorynu sodu w wodzie. Należy pamiętać, by do takiej kąpieli nie dodawać innych substancji, takich jak płyn czy mydło.

Szereg badań klinicznych dowiodło bezpieczeństwa i skuteczności kąpieli podchlorynowych. Wyniki badań wskazują, że kąpiele podchlorynowe znacznie poprawiają stan skóry atopowej, jednocześnie zmniejszając intensywność świądu. Obserwuje się poprawę jakości życia chorych. Co istotne kąpiele te wykazują skuteczność kliniczną w każdej grupie wiekowej zarówno u dzieci, jak i u dorosłych.

Jedynym na rynku produktem do przygotowania kąpieli podchlorynowych w terapii atopowego zapalenia skóry jest Atopigo Koncentrat do kąpieli. Produkt można stosować już od 3 miesiąca życia. Kąpiel z dodatkiem Atopigo oczyści Twoją skórę z zanieczyszczeń, poprawi jej stan i zwiększy odporność na zakażenia. Kąpiele podchlorynowe wykazują działanie przeciwświądowe, dlatego zaleca się stosować je również w przypadku zmian wypryskowych, którym towarzyszy nasilony świąd.

Buteleczka wyrobu medycznego Atopigo Koncentrat do kąpieli służy do przygotowania kąpieli w 100 litrach letniej wody. Po przygotowaniu kąpieli należy zanurzyć ciało w wannie, pamiętając by nie moczyć głowy. Czas trwania kąpieli powinien wynosić około 10 minut. Można także przygotować kąpiel w mniejszej objętości. Przy kąpielach w wanience dziecięcej stosuje się 5 ml koncentratu na każde 5 l wody. Po kąpieli należy dokładnie opłukać ciało letnią wodą i osuszyć je, delikatnie przykładając ręcznik. Gdy skóra jest jeszcze lekko wilgotna, należy zastosować emolient. Już wkrótce pojawi się bogaty w emolienty Atopigo Balsam, opracowany z myślą o pielęgnacji skóry atopowej, szczególnie  po kąpieli podchlorynowej.

Zadbaj o swoją skórę z Atopigo

AZS to bardzo uciążliwa choroba, która powoduje znaczne obniżenie jakości życia pacjenta. Ciało dotknięte atopowym zapaleniem skóry wymaga specjalnej pielęgnacji. Bardzo ważna jest nie tylko wiedza na temat choroby, ale również znajomość naszego organizmu, to w jakim środowisku żyjemy albo jaką stosujemy dietę. Liczba pacjentów cierpiących na to schorzenie stale rośnie, jednak żyje się im łatwiej niż jeszcze parę lat temu. Wszystko to za sprawą dostępnej wiedzy i coraz bardziej skutecznych produktów. Jednym z nich jest Atopigo Koncentrat do kąpieli. Kąpiele podchlorynowe to obecnie najpopularniejsza metoda profilaktyki i łagodzenia objawów atopowego zapalenia skóry. Zadbaj o swoją skórę z Atopigo!

autor
Autor artykułu
Marta Podolska
Redaktor specjalizujący się w tekstach o tematyce medycznej, ze szczególnym uwzględnieniem profilaktyki zdrowotnej, higieny jamy ustnej i praktycznych informacji dotyczących leków.
Udostępnij

Pordukty w tym artykule

Opinie na temat artykułu

Średnia ocena
pusta gwiazdka pusta gwiazdka pusta gwiazdka pusta gwiazdka pusta gwiazdka
()

Zobacz również

Jak odbudować szkliwo zębów? – remineralizacja szkliwa
Jak odbudować szkliwo zębów? – remineralizacja szkliwa
Chociaż szkliwo zębów stanowi najtwardszą tkankę organizmu człowieka, ulega stopniowemu niszczeniu pod wpływem działania niektórych substancji, co prowadzi kolejno do powstawania ubytków próchnicowych. We wczesnym etapie odwapnianie szkliwa (nazywane demineralizacją) jest możliwe do zatrzymania poprzez przeprowadzenie stosownego zabiegu stomatologicznego lub regularne używanie odpowiednich produktów wykazujących właśnie takie właściwości. Czym dokładniej jest remineralizacja szkliwa? Jak odbudować szkliwo zębów? W dalszej części niniejszego artykułu przybliżamy Państwu omawiane kwestie.
Czy znieczulenie u dentysty jest w pełni bezpieczne?
Czy znieczulenie u dentysty jest w pełni bezpieczne?
Znieczulenie w gabinecie stomatologicznym to standardowa praktyka, która pozwala pacjentom uniknąć bólu podczas zabiegów, czyniąc wizytę u dentysty bardziej komfortową. Jednak dla wielu osób pozostaje pytanie o bezpieczeństwo tych środków. Czy mogą wystąpić powikłania? Jakie działania podejmują lekarze, aby zapewnić pacjentom maksymalne bezpieczeństwo? Niezmiernie ważne jest zrozumienie, że współczesna stomatologia opiera się na sprawdzonych i bezpiecznych metodach, a znieczulenia są dobierane indywidualnie do potrzeb pacjenta. W dalszej części niniejszego artykułu wyjaśniamy, w jaki sposób działają środki znieczulające, jakie są ich rodzaje oraz w jakich sytuacjach konieczna jest szczególna ostrożność.
Jak postępować, gdy nagle wypadnie plomba?
Jak postępować, gdy nagle wypadnie plomba?
Zdarza się, że podczas jedzenia, mycia zębów czy nawet w trakcie rozmowy nagle poczujemy, że coś twardego pojawiło się w ustach. Po chwili orientujemy się, że to wypadnięta plomba. Choć może to być zaskakujące i nieprzyjemne, nie warto wpadać w panikę. Bardzo ważne jest bowiem szybkie i świadome działanie, które pozwoli uniknąć bólu, infekcji oraz dalszych problemów stomatologicznych. W dalszej części niniejszego artykułu podpowiadamy, co należy zrobić natychmiast po wypadnięciu plomby, jakie kroki podjąć, aby zminimalizować ryzyko komplikacji, oraz jak zadbać o zęby, by podobne sytuacje nie powtarzały się w przyszłości.
Czy ból zęba może promieniować do ucha?
Czy ból zęba może promieniować do ucha?
Ból zęba to nie tylko miejscowy dyskomfort, ale często złożony problem, który może wpływać na inne obszary twarzy i głowy – w tym także na ucho. To zjawisko wynika z gęstej sieci połączeń nerwowych w naszej jamie ustnej i czaszce, przez co sygnały bólowe mogą promieniować, powodując odczucia w zupełnie innym miejscu, niż ich pierwotne źródło. Zrozumienie, dlaczego ból zęba może oddziaływać na ucho, wymaga przyjrzenia się zarówno budowie anatomicznej człowieka, jak również najczęstszym przyczynom takiego promieniowania. Warto także wiedzieć, kiedy ten objaw może sugerować poważniejszy problem zdrowotny oraz jak skutecznie sobie z nim radzić.
Asystent AI
W czym mogę Ci pomóc?