Jakie zabiegi stomatologiczne mogą być wykonywane u kobiet w ciąży?

Zdrowe uzębienie oraz dziąsła są niezwykle ważne szczególnie dla kobiet w ciąży. Zły stan jamy ustnej przyszłej mamy może nieść negatywne konsekwencje nie tylko dla niej samej, ale również dla prawidłowego rozwoju dziecka. Na szczęście obecnie zwiększa się świadomość społeczna odnośnie znaczenia odpowiedniej higieny jamy ustnej, regularnych przeglądów dentystycznych oraz leczenia stomatologicznego, zwłaszcza w przypadku kobiet w ciąży. Jeszcze do niedawna można się było spotkać z wieloma mitami na temat tego, że ciąża kosztuje każdą kobietę jeden stracony ząb czy że przyszłe mamy nie mogą poddawać się leczeniu w gabinecie dentystycznym. W rzeczywistości jednak większość zabiegów stomatologicznych może być wykonywanych u kobiet w ciąży, a niekiedy nawet stanowią one wręcz konieczność. Jakie zabiegi stomatologiczne mogą być wykonywane u kobiet w ciąży? A które z nich nie?

Ciąża a choroby zębów i dziąseł

Kobiety w ciąży są szczególnie narażone na rozwój próchnicy i innych chorób przyzębia ze względu na zmiany hormonalne w ich organizmie, częste wymioty oraz zły sposób odżywiania się w przypadku wielu pacjentek. W trakcie trwania ciąży kobiety powinny więc szczególnie zadbać o prawidłową higienę jamy ustnej oraz regularne wizyty kontrolne u dentysty. Zalecane jest nawet, aby pacjentka planująca ciążę systematycznie odwiedzała gabinet dentystyczny oraz wyleczyła wszelkie ubytki próchnicowe i inne dolegliwości w obrębie jamy ustnej. Nie oznacza to jednak, że w okresie ciąży nie leczy się chorych zębów. W pierwszym trymestrze zabiegi stomatologiczne są ograniczane do minimum, ale gdy wystąpi taka konieczność, również są wykonywane. Zdrowe zęby i dziąsła są niezwykle ważne dla matki i dziecka, a współczesne metody leczenia stomatologicznego są jak najbardziej dla nich bezpieczne. Oczywiście pacjentki muszą pamiętać o poinformowaniu lekarza dentysty o swoim stanie, aby dobrał odpowiednie dla nich środki i metody leczenia.

Leczenie zębów u kobiet w ciąży

Tak jak wspomnieliśmy powyżej, leczenie zębów u kobiet w ciąży jest nie tylko możliwe, ale również wskazane. Jeśli jednak nie jest koniecznością wykonanie zabiegu stomatologicznego w pierwszym trymestrze, raczej tego się unika. Najlepszym okresem dla kobiet w ciąży na wykonanie leczenia dentystycznego jest drugi trymestr. Właściwie większość zabiegów stomatologicznych jest wykonywana u kobiet w ciąży. Bezwzględny wyjątek w tej kwestii stanowi jedynie wybielanie zębów, ponieważ odbywa się przy użyciu preparatów zawierających związki chemiczne, które mogą być niebezpieczne dla prawidłowego rozwoju dziecka. U kobiet w ciąży unika się również wykonywania zdjęć rentgenowskich zębów. Jeśli jednak istnieje konieczność ich zrobienia, jest to jak najbardziej możliwe przy zachowaniu maksymalnych środków ostrożności. U przyszłych mam nie rozpoczyna się również leczenia protetycznego i ortodontycznego. Jeśli jednak pacjentka jest już jego w trakcie, leczenie jest kontynuowane. W tej sytuacji zalecane są oczywiście odpowiednia i systematyczna higiena jamy ustnej oraz regularne przeglądy u specjalisty.

Czy można zastosować znieczulenie?

Liczne zabiegi stomatologiczne wiążą się dla pacjentek z silnym bólem zębów. Z tego powodu można się spotkać z częstymi pytaniami na temat możliwości wykonywania znieczulenia w trakcie trwania ciąży. Wbrew wątpliwościom w tym zakresie miejscowe znieczulenie może być wykonywane u pacjentek w ciąży. Jednakże należy koniecznie poinformować dentystę o swoim stanie, ponieważ wykorzystywany w ich wypadku środek znieczulający jest inny - całkowicie bezpieczny dla matki i dziecka. Preparat ten nie posiada wtedy właściwości obkurczających naczynia krwionośne.

Podsumowując, wizyty w gabinecie dentystycznym kobiet w ciąży są jak najbardziej wskazane. Dbanie o higienę jamy ustnej oraz ewentualne leczenie zębów w tym okresie pozwoli przyszłym mamom na cieszenie się zdrowiem jamy ustnej po narodzinach dziecka. Dodatkowo choroby zębów u kobiet w ciąży są związane z ryzykiem nieprawidłowego rozwoju dziecka. Zalecamy zadbać o swoje zęby w okresie planowania i trwania ciąży, ponieważ jest to niezwykle ważne na zdrowia przyszłej mamy oraz dziecka.

autor
Autor artykułu
Marta Podolska
Redaktor specjalizujący się w tekstach o tematyce medycznej, ze szczególnym uwzględnieniem profilaktyki zdrowotnej, higieny jamy ustnej i praktycznych informacji dotyczących leków.
Udostępnij

Pordukty w tym artykule

Opinie na temat artykułu

Średnia ocena
pusta gwiazdka pusta gwiazdka pusta gwiazdka pusta gwiazdka pusta gwiazdka
()

Zobacz również

Jak postępować, gdy nagle wypadnie plomba?
Jak postępować, gdy nagle wypadnie plomba?
Zdarza się, że podczas jedzenia, mycia zębów czy nawet w trakcie rozmowy nagle poczujemy, że coś twardego pojawiło się w ustach. Po chwili orientujemy się, że to wypadnięta plomba. Choć może to być zaskakujące i nieprzyjemne, nie warto wpadać w panikę. Bardzo ważne jest bowiem szybkie i świadome działanie, które pozwoli uniknąć bólu, infekcji oraz dalszych problemów stomatologicznych. W dalszej części niniejszego artykułu podpowiadamy, co należy zrobić natychmiast po wypadnięciu plomby, jakie kroki podjąć, aby zminimalizować ryzyko komplikacji, oraz jak zadbać o zęby, by podobne sytuacje nie powtarzały się w przyszłości.
Jak rozpoznać objawy infekcji pochodzenia zębowego?
Jak rozpoznać objawy infekcji pochodzenia zębowego?
Infekcje pochodzenia zębowego stanowią jedno z najczęstszych wyzwań, z którymi boryka się współczesna stomatologia. Mimo że początkowe objawy mogą wydawać się niegroźne, nieleczona infekcja może przynieść poważne konsekwencje dla zdrowia jamy ustnej i ogólnoustrojowego. Warto więc znać sygnały alarmowe, które powinny skłonić nas do niezwłocznej wizyty u dentysty, zanim problemy zdrowotne staną się długotrwałe. W dalszej części niniejszego artykułu przyglądamy się bliżej tym objawom, które mogą wskazywać na infekcję zębopochodną, aby lepiej zrozumieć, kiedy nasze zdrowie może być zagrożone.
Dlaczego warto używać płynu do płukania jamy ustnej?
Dlaczego warto używać płynu do płukania jamy ustnej?
Prawidłowa higiena jamy ustnej powinna odbywać się w czterech etapach. O ile większość z nas pamięta o szczotkowaniu zębów, o tyle sporo osób lekceważy rolę czyszczenia języka, nitkowania przestrzeni międzyzębowych oraz stosowania płynu do płukania jamy ustnej. Niniejszy artykuł w pełni poświęciliśmy ostatniemu wymienionemu etapowi, który stanowi doskonałe uzupełnienie codziennej higieny jamy ustnej. Osoby używające odpowiednio dobranych płukanek mogą cieszyć się zdrowymi zębami, pięknym uśmiechem oraz świeżym oddechem. Jakie jeszcze korzyści dla zdrowia jamy ustnej niesie używanie płynu do płukania? Czym wyróżnia się nasz bestseller, czyli płyn Gluxonit®, i kiedy warto go zastosować?
Czym są i jak działają licówki?
Czym są i jak działają licówki?
Współczesna stomatologia oferuje wiele rozwiązań dla osób pragnących poprawić wygląd swojego uśmiechu. Jednym z najczęściej wybieranych sposobów są licówki – subtelne, ale niezwykle skuteczne narzędzie estetyczne. Dzięki licówkom można osiągnąć efekt naturalnych a zarazem zdrowo wyglądających zębów, które znacząco wpływają na pewność siebie oraz komfort życia. Z ich pomocą można nie tylko zmienić kolor zębów, ale także poprawić ich kształt bądź ukryć drobne niedoskonałości. W dalszej części niniejszego artykułu wyjaśniamy, czym dokładnie są licówki, jak działają oraz jakie korzyści mogą przynieść ich użytkownikom.
Asystent AI
W czym mogę Ci pomóc?