Znaczenie właściwej higieny jamy ustnej jest wpajane nam od dzieciństwa, a mycie zębów staje się częścią naszej codzienności. Mimo to, statystyki wskazują na to, że nie wszyscy Polacy dbają o zęby, a wiele osób myje je nieprawidłowo. Błędy, takie jak zbyt krótkie mycie zębów, niedokładne ich szczotkowanie czy też pomijanie ważnych etapów higieny jamy ustnej, mogą prowadzić do problemów zdrowotnych, estetycznych i nieprzyjemnego zapachu z ust. Przeczytaj całość niniejszego artykułu i sprawdź, czy prawidłowo dbasz o higienę jamy ustnej! Lektura dalszych partii tego tekstu przybliży Ci najważniejsze etapy codziennej higieny jamy ustnej wraz z krótkim omówieniem tego, jak powinny przebiegać.
Szczotkowanie zębów przy użyciu szczoteczki i pasty
Kluczowym elementem higieny jamy ustnej jest szczotkowanie zębów, które powinno trwać ok. 2-3 minuty i być wykonywane dwa razy dziennie - rano i wieczorem. Ważne jest, aby szczotkowanie zębów przebiegało dokładnie ze względu na konieczność usunięcia bakterii i resztek jedzenia. Należy także stosować odpowiednią technikę, aby nie pominąć żadnej części uzębienia. Szczególnie popularne i uważane za skuteczne metody to: okrężna, wymiatająca i poziomo-pionowa. Wybór odpowiedniej szczoteczki (z uwzględnieniem wielkości główki i twardości włosia) oraz pasty do zębów (po przeanalizowaniu jej składu) jest równie istotny.
Nitkowanie zębów
Nitkowanie przestrzeni międzyzębowych jest często pomijane, ale jest niezmiernie ważnym elementem higieny jamy ustnej. Większość bakterii i resztek jedzenia gromadzi się nie tylko na zębach, ale również na języku, po wewnętrznej stronie policzków i właśnie w przestrzeniach międzyzębowych. Nić dentystyczna, która została opracowana z myślą o używaniu do czyszczenia tych miejsc, powinna być stosowana codziennie. Każdą szczelinę należy zawsze czyścić osobno i przy wykorzystaniu czystego fragmentu nici.
Mycie języka
Czyszczenie języka pomaga eliminować bakterie i grzyby, które mogą powodować nieświeży oddech i inne problemy zdrowotne w obrębie jamy ustnej. Można do tego celu używać specjalnych narzędzi (jak choćby skrobaczki do języka) lub po prostu szczoteczki do zębów (większość z nich wyposażona jest w zewnętrzną stronę główki specjalnie przeznaczoną do czyszczenia języka). Przed użyciem należy zdezynfekować wybrane narzędzie, a następnie delikatnie przesuwać je po języku.
Płukanie jamy ustnej
Płyn do płukania jamy ustnej powinien być używany zgodnie z instrukcją producenta, która zazwyczaj widoczna jest na opakowaniu każdego tego rodzaju produktu. Należy szczególnie zwracać uwagę na częstotliwość stosowania i czas płukania - zwykle jest to 30 sekund. Równie ważny, co w ogóle stosowanie płynu do płukania jamy ustnej, jest odpowiedni wybór konkretnego produktu. Najlepiej unikać tych z alkoholem, ponieważ mogą między innymi wysuszać błonę śluzową jamy ustnej. Płyny mogą również pomagać w rozwiązywaniu konkretnych problemów stomatologicznych.
Podsumowując, skuteczna higiena jamy ustnej wymaga więcej niż tylko szybkiego mycia zębów. Dokładne przestrzeganie przedstawionych w niniejszym artykule kroków przynosi korzyści dla zdrowia jamy ustnej i ogólnego stanu zdrowia.