Jak wybrać odpowiedni płyn do płukania jamy ustnej?

Odpowiednio dobrany płyn do płukania jamy ustnej stanowi jeden z podstawowych produktów przeznaczonych do codziennej higieny jamy ustnej. Niestety pomimo zwiększającej się świadomości społecznej w tym zakresie wiele osób wciąż nie zdaje sobie z tego sprawy lub bagatelizuje rolę płukanki, traktując ją jako zbędną nadgorliwość. Płyny do płukania pozwalają jednak na skuteczne dotarcie we wszystkie zakamarki w obrębie jamy ustnej, dzięki czemu znacząco zmniejszają ryzyko rozwoju próchnicy i chorób przyzębia. Ponadto możemy się spotkać z licznymi rodzajami płukanek, które są zadedykowane stosowaniu w przypadku zmagania się z różnymi problemami stomatologicznymi, podczas noszenia aparatu ortodontycznego czy też stawiania na pierwszym miejscu efektu wizualnego. W niniejszym artykule podpowiadamy, jak wybrać dopasowany do naszych potrzeb płyn do płukania jamy ustnej - w oparciu o nasze produkty Gluxonit®, Orthofluor® oraz Perioliquid®.

Rola płukanki w codziennej higienie jamy ustnej

Płyn do płukania jamy ustnej stanowi świetne uzupełnienie codziennej jej higieny, ponieważ wspomaga działanie pasty do zębów i jednocześnie dociera we wszystkie szczeliny. Niestety szczoteczka i nić dentystyczna nie zawsze są w stanie dokładnie wyczyścić wszystkie zakamarki znajdujące się w obrębie całej jamy ustnej - w przeciwieństwie do wodnistej konsystencji płukanki. Ponadto większość tych produktów charakteryzuje się świeżym zapachem mentolowym, dzięki czemu skutecznie poprawiają nieprzyjemny zapach z ust. Różni producenci oferują rozmaite płukanki przeznaczone do stosowania w konkretnych sytuacjach lub w przypadku zmagania się z określonymi problemami stomatologicznymi. Odpowiednio dobrane płyny do płukania jamy ustnej wykazują zatem także różne właściwości, które są pomocne przy podanych przez producenta dolegliwościach stomatologicznych. Należy jednak zaznaczyć, że płyny do płukania jamy ustnej nie zastępują szczotkowania zębów, czyszczenia języka i nitkowania przestrzeni międzyzębowych, a jedynie je uzupełniają i przynoszą tym samym liczne korzyści dla zdrowia jamy ustnej.

O czym pamiętać przy wyborze płukanki?

Decydując się na zakup konkretnego płynu do płukania jamy ustnej, należy przede wszystkim dostosować go do wieku korzystającego. Omawiana kwestia dotyczy również kobiet w ciąży, które koniecznie powinny unikać płukanek zawierających w składzie alkohol (współcześnie istnieją na rynku produkty, które zostały specjalnie zadedykowane przyszłym mamom). W zasadzie, płyn do płukania jamy ustnej z alkoholem jest odradzany większości osób nie tylko ze względu na swój ostry i tym samym nieprzyjemny smak, ale też możliwość podrażniania błony śluzowej jamy ustnej i sprzyjaniu dolegliwościom bólowym. Dodatkowo, na rynku można się niekiedy spotkać z płukankami zawierającymi cukier, który stanowi jeden z głównych wrogów zębów. Ich zdecydowanie zalecamy unikać.

Płukanka dostosowana do Państwa potrzeb

Tak jak wspomnieliśmy już powyżej, płyny do płukania jamy ustnej nie tylko stanowią świetne uzupełnienie codziennej higieny, ale również wiele z nich wykazuje działanie wspierające w walce z określonymi problemami stomatologicznym lub zapobiegające ich wystąpieniu. Wśród najpopularniejszych na półkach sklepów bądź aptek płukanek możemy wskazać: wybielające płyny do płukania jamy ustnej, płyny do płukania jamy ustnej na nadwrażliwość zębów, płyny do płukania jamy ustnej na problem nieświeżego oddechu, płyny do płukania jamy ustnej zapobiegające próchnicy oraz płyny do płukania jamy ustnej stosowane podczas leczenia ortodontycznego. Wybór konkretnego typu płukanki jest zatem uzależniony od konkretnych potrzeb, oczekiwań oraz problemów stomatologicznych, z jakim zmagają się osoby decydujące się na ten zakup.

Płyny do płukania jamy ustnej w naszej ofercie

Jednym z bestsellerów w naszej ofercie jest płyn do płukania jamy ustnej Gluxonit®, który zawiera 0,12 % diglukonianu chlorheksydyny. Został przeznaczony do codziennej pielęgnacji jamy ustnej przez osoby dorosłe. Dociera we wszystkie zakamarki w obrębie jamy ustnej, zapobiega powstawaniu osadu i kamienia nazębnego oraz poprawia kondycję dziąseł. Nasza oferta została również niedawno wzbogacona o dwie nowości - płyn periodontologiczny do płukania jamy ustnej Perioliquid® oraz płukanka dla osób noszących aparat ortodontyczny Orthofluor®. Jakie mają zastosowania i czym wyróżniają się na tle innych płukanek? Płyn Perioliquid® redukuje płytkę nazębną i pomaga zachować zdrowe zęby oraz dziąsła. Dzięki zawartości w składzie 0,12 % diglukonianu chlorheksydyny może być on stosowany w ramach profilaktyki chorób przyzębia i stanów zapalnych. Z kolei płyn Orthofluor® przeznaczony jest do stosowania przez osoby leczące się ortodontycznie, które noszą ruchomy lub stały aparat na zęby bądź drut retencyjny. Produkt wykazuje działanie zapobiegające próchnicy, hamujące demineralizację szkliwa oraz zmniejszające nadwrażliwość zębów. Może być on stosowany codziennie przez osoby powyżej szóstego roku życia. Szczegółowe informacje na temat opracowanych przez nas płynów do płukania jamy ustnej znajdą Państwo bezpośrednio w dostępnych na naszej stronie internetowej ich opisach.

autor
Autor artykułu
Marta Podolska
Redaktor specjalizujący się w tekstach o tematyce medycznej, ze szczególnym uwzględnieniem profilaktyki zdrowotnej, higieny jamy ustnej i praktycznych informacji dotyczących leków.
Udostępnij

Produkty w tym artykule

Opinie na temat artykułu

Średnia ocena
pusta gwiazdka pusta gwiazdka pusta gwiazdka pusta gwiazdka pusta gwiazdka
()

Zobacz również

Korekta wad zgryzu – najlepszy moment na podjęcie działań
Korekta wad zgryzu – najlepszy moment na podjęcie działań
Wady zgryzu nie tylko wpływają na estetykę uśmiechu, ale mogą również prowadzić do szeregu problemów zdrowotnych, takich jak bóle głowy, trudności z żuciem czy nawet zaburzenia mowy. Nieprawidłowości te mogą również zwiększać ryzyko wystąpienia chorób dziąseł i przyspieszać procesy erozyjne zębów. Wczesna interwencja może znacząco ułatwić leczenie i zapewnić lepsze ogólne wyniki zdrowotne, a także ograniczyć konieczność bardziej inwazyjnych i kosztownych procedur w przyszłości. W niniejszym artykule omawiamy, jakie są wady zgryzu, dlaczego ich wczesne leczenie jest tak ważne oraz jaki jest najlepszy moment na podjęcie działań korygujących.
Wszystko, co warto wiedzieć o wypełnieniach kompozytowych
Wszystko, co warto wiedzieć o wypełnieniach kompozytowych
Wypełnienia kompozytowe stanowią jedną z najczęściej wybieranych metod odnowy zębów, które zostały uszkodzone w wyniku próchnicy czy wypadków. Ta nowoczesna technologia oferuje estetyczne i trwałe rozwiązanie dla pacjentów dążących do zachowania naturalnego wyglądu swojego uśmiechu. W niniejszym artykule znajdą Państwo kompleksowe informacje na temat wypełnień kompozytowych - omawiamy ich główne zalety oraz proces aplikacji, a także dostarczamy praktyczne porady dotyczące pielęgnacji po zabiegu.
Ruchomy aparat ortodontyczny – działanie, zalecenia i higiena
Ruchomy aparat ortodontyczny – działanie, zalecenia i higiena
Korygowanie wad zgryzu jest niezmiernie ważne nie tylko dla estetyki uśmiechu, ale również z punktu widzenia ogólnego zdrowia jamy ustnej oraz całego organizmu człowieka. Leczeniem nieprawidłowości w ułożeniu zębów zajmuje się specjalna dziedzina stomatologii nazywana ortodoncją. Do leczenia wad zgryzu i innych nieprawidłowości zębowych wykorzystuje się przede wszystkim aparaty ortodontyczne, które dzielą się na stałe oraz ruchome. Niniejszy artykuł w pełni poświęciliśmy drugiemu rozwiązaniu stosowanemu głównie w leczeniu niewielkich wad zgryzu występujących u dzieci, młodzieży oraz niektórych dorosłych. Wszystko, co warto wiedzieć o ruchomych aparatach ortodontycznych, znajdą Państwo w dalszej części artykułu. Serdecznie zapraszamy do lektury!
Jak przekonać dziecko do noszenia aparatu na zęby?
Jak przekonać dziecko do noszenia aparatu na zęby?
Wady zgryzu czy inne nieprawidłowości w ułożeniu zębów stanowią współcześnie powszechne problemy stomatologiczne u osób w każdym wieku. Im wcześniej zostaje podjęte odpowiednie leczenie ortodontyczne przy użyciu stałego lub ruchomego aparatu na zęby, tym większa szansa na osiągnięcie zdrowych, prostych oraz pięknych zębów w krótszym czasie i przy mniejszym wysiłku. Należy oczywiście pamiętać, że wady zgryzu to nie tylko defekt kosmetyczny, ponieważ wraz z pogłębianiem się mogą skutkować poważniejszymi konsekwencjami nie tylko w obrębie jamy ustnej. Z tego właśnie powodu nieprawidłowości zębowe u dzieci powinny być leczone możliwie jak najwcześniej. Jednakże, maluchy i nastolatki nie zawsze są skłonne do współpracy z ortodontą. Jakie najczęściej obawy im towarzyszą? W jaki sposób zachęcić dziecko do podjęcia leczenia ortodontycznego?
Asystent AI
W czym mogę Ci pomóc?