Wady zgryzu czy inne nieprawidłowości w ułożeniu zębów stanowią współcześnie powszechne problemy stomatologiczne u osób w każdym wieku. Im wcześniej zostaje podjęte odpowiednie leczenie ortodontyczne przy użyciu stałego lub ruchomego aparatu na zęby, tym większa szansa na osiągnięcie zdrowych, prostych oraz pięknych zębów w krótszym czasie i przy mniejszym wysiłku. Należy oczywiście pamiętać, że wady zgryzu to nie tylko defekt kosmetyczny, ponieważ wraz z pogłębianiem się mogą skutkować poważniejszymi konsekwencjami nie tylko w obrębie jamy ustnej. Z tego właśnie powodu nieprawidłowości zębowe u dzieci powinny być leczone możliwie jak najwcześniej. Jednakże, maluchy i nastolatki nie zawsze są skłonne do współpracy z ortodontą. Jakie najczęściej obawy im towarzyszą? W jaki sposób zachęcić dziecko do podjęcia leczenia ortodontycznego?
Aparat ortodontyczny u dzieci
Wiele wad zgryzu i nieprawidłowości zębowych jest widocznych już na etapie dzieciństwa, podczas którego trwania aparaty ortodontyczne przynoszą lepsze rezultaty w o wiele krótszym czasie niż u osób dorosłych. Wady zgryzu mogą mieć bowiem różne przyczyny - od wrodzonych (predyspozycje genetyczne) przez w wyniku niektórych chorób ogólnoustrojowych (np. choroby tarczycy i zaburzenia przysadki mózgowej) po nabyte (praktykowanie złych nawyków, jak choćby obgryzanie paznokci). W przypadku zauważenia przez rodzica lub stomatologa jakichkolwiek nieprawidłowości zębowych u dziecka powinno się skontaktować z lekarzem ortodontą celem ustalenia stopnia zaawansowania problemu, możliwych konsekwencji nieleczenia danej wady zgryzu oraz najskuteczniejszych w danej sytuacji metod leczenia.
O ile dana wada zgryzu dotyczy osoby dorosłej, która jest w stanie zrozumieć korzyści wynikające z noszenia aparatu na zęby, o tyle dzieci i młodzież nie zawsze są chętne do współpracy z ortodontą. Aparat na zęby może bowiem wywoływać strach przed bólem wynikającym z jego noszenia, reakcją rówieśników oraz nieestetycznym wyglądem. Mimo że kwestia ta może być bardzo indywidualna i zależna od charakteru dziecka, to możemy wymienić najczęściej wskazywane przez młodzieńczych pacjentów obawy. W dalszej części niniejszego artykułu podpowiadamy, co można zrobić, aby zachęcić dziecko do noszenia aparatu ortodontycznego.
Rozwianie wątpliwości
Odpowiedź na pytanie "Jak przekonać dziecko do noszenia aparatu na zęby?" w głównej mierze jest uzależniona od faktu, dlaczego Państwa pociecha nie chce tego robić. Wśród najczęstszych obaw towarzyszącym małym pacjentom możemy wskazać: strach przed bólem wynikającym z noszenia aparatu, brak zrozumienia działania procesu leczenia ortodontycznego lub zniekształcone jego postrzeganie oraz lęk przed reakcją rówieśników. Warto postawić na szczerą rozmowę z dzieckiem i cierpliwie wysłuchać wszystkich jego powodów do niepokoju odczuwanych w związku z noszeniem aparatu na zęby. Nie powinno się lekceważyć żadnego z nich, a zamiast tego podjąć się trudu rozwiania wszelkich wątpliwości dziecka poprzez szczegółowe wyjaśnienie przebiegu leczenia przy użyciu aparatu.
Współczesna ortodoncja bardzo się rozwinęła, a obecne aparaty na zęby są indywidualnie dostosowywane do uzębienia pacjenta, nie sprawiają aż tylu trudności co kiedyś oraz zapewniają efekty w możliwie jak najkrótszym czasie. Warto także przedstawić dziecku korzyści płynące z podjęcia leczenia ortodontycznego, które zaowocują również w późniejszym dorosłym życiu. Jeśli nie uda się Państwu przekonać pociechy do noszenia aparatu na zęby, warto dać jej trochę czasu na oswojenie się z tą myślą i za jakiś czas ponownie wrócić do rozmowy.
Wybór odpowiedniego specjalisty
Przekonanie dziecka do noszenia aparatu na zęby nie należy do najłatwiejszych zadań. Dodatkowo, jeśli pierwsza wizyta u ortodonty będzie przebiegać w nieprzyjemnej atmosferze i wiązać się dla małego pacjenta z dyskomfortem lub strachem, trudniej będzie go namówić do ponownych odwiedzin gabinetu. Dlatego też warto rozsądnie podejść do tematu wyboru tego specjalisty, zapoznając się z opiniami na jego temat panującymi wśród znajomych, rodziny bądź nawet w Internecie. Ważne jest, aby był to ortodonta z powołania, który ma doświadczenie w pracy z dziećmi i łatwo nawiązuje z nimi kontakt. Cierpliwie tłumaczy wszystkim pacjentom nurtujące ich kwestie związane z noszeniem aparatu ortodontycznego oraz podchodzi wyrozumiale do wszelkich ich obaw. Jeśli nasza pociecha poczuje się swobodnie w gabinecie i złapie dobry kontakt z lekarzem, prędzej da się przekonać co do słuszności noszenia aparatu na zęby.
Przykład innych osób
O ile małe dzieci raczej nie przywiązują zbyt dużej wagi do kwestii związanych z wyglądem, o tyle starsze dzieci i młodzież mogą nie chcieć nosić aparatu ortodontycznego z powodu obawy przed reakcją rówieśników oraz nieestetycznym uśmiechem. W tej sytuacji warto porozmawiać ze swoją pociechą i wyjaśnić jej, jakie korzyści w przyszłości przyniesie noszenie aparatu oraz jak przełoży się to na wygląd zębów. Jako że w obecnych czasach wiele osób w różnym wieku, włączając w to osoby publiczne, aktorów i celebrytów, nosi aparat ortodontyczny, można śmiało pokazać dziecku ich przykłady. Być może takie rozwiązanie pomoże dzieciom i nastolatkom zmienić podejście do estetyki uśmiechu w trakcie trwania leczenia ortodontycznego oraz rezultatów uzyskanych w przyszłości.