Leczenie kanałowe, nazywane inaczej endodoncją, to niezwykle ważny zabieg stomatologiczny, który można potraktować jako ostatnią deskę ratunku dla zęba przed koniecznością jego całkowitego usunięcia. Aby proces gojenia po leczeniu kanałowym przebiegł jak najszybciej i bez możliwych komplikacji, niezmiernie ważna jest współpraca pacjenta z lekarzem dentystą. Przede wszystkim osoby po zabiegu endodoncji powinny bezapelacyjnie przestrzegać wszystkich zaleceń stomatologa, dbać w odpowiedni sposób o higienę jamy ustnej i unikać określonych praktyk, a w razie niesłabnącego bólu i występowania innych dolegliwości koniecznie skontaktować się ze specjalistą. W dalszej części niniejszego artykułu przedstawiamy standardowe zalecenia dentystów dotyczące odpowiedniego dbania o uzębienie w okresie gojenia po leczeniu kanałowym.
Czym jest leczenie kanałowe?
Ze względu na skojarzenia z ogromnym bólem, wiele osób dostaje gęsiej skórki na myśl o leczeniu kanałowym. Należy jednak pamiętać o tym, jak zabieg ten jest ważny dla zdrowia uzębienia pacjenta, a przy tym współczesna stomatologia oferuje liczne skuteczne metody znieczulania, dzięki czemu leczenie kanałowe wcale nie musi być bolesne. Na czym właściwie polega ten zabieg stomatologiczny? Jest on wykonywany w sytuacji, gdy miazga zęba zostanie już nieodwracalnie uszkodzona - w wyniku próchnicy, pęknięcia czy jakiegoś urazu. Dentysta usuwa wtedy całą zainfekowaną miazgę zębową, a następnie wypełnia oczyszczone kanały zębowe specjalnym materiałem. Po prawidłowym wykonaniu tych czynności stomatolog przechodzi do odbudowy korony nazębnej pacjenta.
Zalecenia dentystów po leczeniu kanałowym
Leczenie kanałowe zęba to zabieg stomatologiczny, po którym mogą wystąpić różne objawy. Warto wspomnieć, że towarzyszący pacjentowi przez kilka dni (a niekiedy nawet tygodni) ból jest czymś całkowicie normalnym. Jeśli jednak nie ustępuje, nasila się czy też zaczynają pojawiać się inne dolegliwości, należy skontaktować się z dentystą w celu skontrolowania stanu uzębienia. Aby okres rekonwalescencji przebiegł jak najszybciej i odbył się bez możliwych powikłań, należy przestrzegać wszystkich zaleceń specjalisty dotyczących postępowania pacjenta po zabiegu endodoncji.
Wśród najczęstszych instrukcji dentystów można wskazać:
- unikanie picia, jedzenia i palenia papierosów przez kilka godzin po wykonanym zabiegu;
- niespożywanie twardych i klejących produktów oraz niepicie bardzo gorących i zimnych napojów przez parę dni po leczeniu kanałowym;
- dokładna higiena jamy ustnej praktykowana przy użyciu miękkiej szczoteczki do zębów i delikatnych dla uzębienia produktów;
- regularne przeglądy stomatologiczne.
Higiena jamy ustnej i dieta
Higiena jamy ustnej po zabiegu endodoncji powinna właściwie przebiegać niemal identycznie jak ta wykonywana przez nas na co dzień, z tym że należy zachować szczególną ostrożność i dokładność oraz korzystać z odpowiednio dobranych produktów. W tym wypadku najlepiej sprawdzą się szczoteczka do zębów z miękkim włosiem oraz pasta do zębów zawierająca odpowiednie stężenie fluoru. Należy unikać jednak wszelkich past o właściwościach wybielających i wysokim współczynniku ścieralności. Dodatkowo, zalecane jest nitkowanie szczelin międzyzębowych i używanie delikatnych płukanek (zwłaszcza niezawierających w swoim składzie alkoholu).
W rekonwalescencji po leczeniu kanałowym duże znaczenie ma odpowiednia dieta. Przede wszystkim w początkowym okresie gojenia należy unikać wszelkich twardych, chrupkich i klejących się produktów spożywczych. Kwestia ta dotyczy również bardzo zimnych i gorących napojów, ponieważ omawiane grupy produktów mogą uszkodzić wrażliwe okolice zęba. W pierwszych dniach po zabiegu endodoncji dieta powinna być bogata w dużą ilość płynów oraz miękkich produktów spożywczych (gotowane ryby, zupy, itp.). Pacjent powinien przede wszystkim zadbać o zdrową i zbilansowaną dietę bazującą na produktach zawierających białko (np. ryby, nabiał i chude mięso), wapń (m.in. sery, jogurty i mleko) oraz witaminy i minerały (głównie warzywa i owoce). Warto również w miarę możliwości ograniczyć spożycie słodyczy, ponieważ cukry proste w nich zawarte stanowią pożywkę dla bakterii próchnicotwórczych.
Możliwe powikłania po endodoncji
Ból po leczeniu kanałowym pojawia się bardzo często, więc o ile się nie nasila i z czasem powoli ustępuje nie mamy powodów do obaw. W innym przypadku koniecznie należy skontaktować się z lekarzem dentystą. Sporo pacjentów zastanawia się jednak nad tym, w jaki sposób mogą złagodzić pojawiające się nieprzyjemne dolegliwości podczas procesu gojenia. Przede wszystkim należy dbać prawidłowo o higienę jamy ustnej, przestrzegać zasad odpowiedniej diety i pamiętać o wszystkich zaleceniach stomatologa. W tym czasie zaleca się również unikanie palenia papierosów i spożywania napojów alkoholowych. Ponadto, jeśli dolegliwości bólowe szczególnie dokuczają pacjentowi, po wcześniejszej konsultacji ze stomatologiem istnieje możliwość stosowania leków przeciwbólowych. Wśród możliwych powikłań po leczeniu kanałowym można wskazać opuchlizny oraz infekcje, które nie powinny mieć miejsca w przypadku przestrzegania przez pacjenta wskazanych w niniejszym artykule praktyk.