Opuchnięte, bolące i krwawiące dziąsła mogą sugerować ich stan zapalny, który wymaga konsultacji z lekarzem stomatologiem. Dolegliwość ta nie brzmi w pierwszej chwili zbyt groźnie oraz istnieją skuteczne sposoby radzenia sobie z nią, ale nieleczona może nieść poważne konsekwencje zdrowotne. Zapalenie dziąseł może bowiem przerodzić się w zapalenie przyzębia (określane mianem paradontozy), a to z kolei może stać się przyczyną przedwczesnej utarty zębów. Zapalenie dziąseł stanowi współcześnie jeden z najczęściej diagnozowanych problemów stomatologicznych - tuż zaraz po próchnicy - dlatego właśnie warto wiedzieć, czym jest ta dolegliwość, jakie są jej objawy oraz w jaki sposób można sobie z nią radzić i jej zapobiegać. Odpowiedzi na te pytania znajdą Państwo w dalszej części niniejszego artykułu!
Czym jest zapalenie dziąseł?
Zapalenie dziąseł dotyka coraz więcej osób w każdym wieku - zarówno starszych oraz dorosłych, jak i dzieci. Dolegliwość tę można określić jako infekcję, która może być spowodowana różnymi czynnikami. Najczęstszą przyczyną zapalenia dziąseł jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej lub całkowity jej brak. Zaniedbania w tym kierunku skutkują nadmiernym tworzeniem się płytki nazębnej, która zawiera bakterie odpowiedzialne za zapalenie dziąseł. Jednym z pierwszych objawów świadczących o zmaganiu się z tym problemem stomatologicznym jest krwawienie dziąseł, które zazwyczaj ma miejsce podczas codziennego mycia zębów. Pozostałymi symptomami zapalenia dziąseł mogą być: zaczerwienie i opuchlizna dziąseł, dolegliwości bólowe (w tym nadwrażliwość na dotyk), nieprzyjemny oddech oraz trudności występujące w trakcie jedzenia. Wraz z rozwojem tego problemu stomatologicznego opisane wyżej objawy się pogłębiają i w końcu może im towarzyszyć chwiejność, a nawet utrata zębów.
Jakie są przyczyny zapalenia dziąseł?
Główną przyczyną zapalenia dziąseł jest nadmierne powstawanie płytki nazębnej, co spowodowane jest nieregularną i niestaranną higieną jamy ustnej czy też jej brakiem. Dla wielu osób umycie zębów to jedynie ich wyszczotkowanie przy użyciu szczoteczki i pasty do zębów, co stanowi bardzo duży błąd. Dbać musimy bowiem nie tylko o powierzchnię zębów, ale również o szczeliny pomiędzy nimi, dziąsła oraz całą jamę ustną. W tym celu codzienną rutynę koniecznie należy uzupełnić o nitkowanie przestrzeni międzyzębowych oraz stosowanie płynu do płukania jamy ustnej (oferowany przez nas płyn do płukania jamy ustnej Gluxonit® zapobiega odkładaniu się płytki bakteryjnej oraz pomaga zachować w dobrej kondycji dziąsła i zęby). Istnieją również inne przyczyny rozwoju zapalenia dziąseł oraz czynniki zwiększające jego ryzyko, wśród których możemy przede wszystkim wskazać:
- nieprawidłową dietę (obejmującą produkty ubogie w składniki mineralne i witaminy),
- branie niektórych leków,
- urazy mechaniczne spowodowane między innymi szczoteczką ze zbyt twardym włosiem, aparatem ortodontycznym czy źle dopasowaną protezą,
- palenie papierosów,
- spożywanie alkoholu w dużych ilościach,
- zmaganie się z niektórymi chorobami ogólnoustrojowymi (np. z cukrzycą),
- uwarunkowania genetyczne.
Jak radzić sobie z zapaleniem dziąseł?
W przypadku zmagania się z zapaleniem dziąseł lub podejrzewania go u siebie konieczny jest kontakt z lekarzem dentystą. W zależności od stopnia zaawansowania tego problemu stomatologicznego i indywidualnej sytuacji pacjenta, specjalista dobiera odpowiednią metodę leczenia (np. stosowanie określonych preparatów). Jego podstawą najczęściej jest szczególna dbałość o systematyczną i prawidłowo wykonywaną higienę jamy ustnej, która powinna przebiegać w czterech etapach (szczotkowanie zębów, nitkowanie, czyszczenie języka oraz płukanie jamy ustnej przy pomocy płukanki) oraz w oparciu o odpowiednio dobrane produkty. W wielu przypadkach dentysta wykonuje również zabieg higienizacji celem usunięcia nagromadzonego kamienia nazębnego, który również może być przyczyną zapalenia dziąseł.
Naszą ofertę natomiast wzbogaciliśmy o zestaw produktów, które są przeznaczone do stosowania w ramach uzupełnienia leczenia periodontologicznego - również przy stanach zapalnych. Należy jednak pamiętać, że zestaw CHEMAPERIO nie zastąpi konsultacji z lekarzem, a jednie stanowi wsparcie podczas zmagania się ze stanem zapalnym dziąseł i pomaga zachować zdrowe zęby oraz dziąsła. Komplet ten składa się z płynu periodontologicznego do płukania jamy ustnej Perioliquid oraz żelu łagodzącego podrażnienia DentoGel. Więcej informacji na temat składu tych produktów, ich zastosowania oraz postępowania z nimi znajdą Państwo w naszej ofercie.
Jak zapobiegać zapaleniu dziąseł?
Wskazane przez nas przyczyny zapalenia dziąseł pokazują, że istnieją skuteczne sposoby zapobiegania rozwoju tej dolegliwości stomatologicznej. Podstawą profilaktyki w tym kierunku jest dbanie o prawidłową higienę jamy ustnej, która powinna być wykonywana co najmniej dwa razy dziennie - rano i wieczorem. Ponadto, bardzo ważnym elementem zapobiegania zapaleniu dziąseł są regularne przeglądy dentystyczne, podczas których w razie potrzeby wykonuje się odpowiedni zabieg higienizacji celem usunięcia nagromadzonego kamienia nazębnego. Profilaktyka chorób przyzębia obejmuje też dbanie o prawidłowe nawyki żywieniowe oraz prowadzenie zdrowego stylu życia. Natomiast w przypadku zauważenia u siebie niepokojących objawów, które mogą świadczyć o zmaganiu się ze stanem zapalnym dziąseł, zalecany jest kontakt ze stomatologiem.