Czy trzeba usuwać ósemki?

Ósemki, zwane inaczej zębami mądrości, pojawiają się nie u każdego z nas. Wokół nich narosło wiele mitów, a powszechnie traktuje się je bardziej jako problematyczne niż w ogóle potrzebne w naszej jamie ustnej. W okresie ich wyrastania pacjentowi często towarzyszą ból i dyskomfort, a ponadto w większości przypadków okazuje się, że ósemka nie mieści się w naszej jamie ustnej bądź nie rozwinęła się prawidłowo. Czy zęby mądrości zawsze trzeba usuwać? W jakich sytuacjach należy koniecznie wykonać ich ekstrakcję?

Ósemki - co to za zęby?

Ósemki, które powszechnie są nazywane zębami mądrości, to trzecie zęby trzonowe stanowiące pozostałość po naszych przodkach. Z reguły wyrzynają się pomiędzy 17 a 25 rokiem życia, chociaż zdarza się, że pojawiają się nawet po czterdziestce. Współcześnie nie są przez nas wykorzystywane, przez co stopniowo zanikają. Spożywamy bowiem coraz mniej surowych i trudnych do pogryzienia produktów, które zostały przez nas zastąpione na rzecz żywności przetworzonej. Doprowadziło to do zmian w budowie naszych kości szczękowych, przez co wiele osób nie ma w jamie ustnej odpowiedniej ilości miejsca umożliwiającego prawidłowy rozwój wyrastających ósemek. Z tego powodu często występują pod dziwnym kątem, nie mieszczą się w łuku zębowym lub nawet nie przebijają się całkowicie przez dziąsło (są to tak zwane zęby zatrzymane). Ponadto, jako że zęby mądrości znajdują się w odległych partiach jamy ustnej, utrudnione jest prawidłowe ich szczotkowanie i nitkowanie, co skutkuje rozwojem próchnicy.

Ósemki - czy trzeba je usuwać?

Kiedy trzeba usuwać ósemki?

W większości przypadków zalecane jest jednak usunięcie ósemek. Nie są one potrzebne dla prawidłowego funkcjonowania człowieka ani estetyki uśmiechu, a przy tym przysparzają liczne problemy. Jednym z częstszych zjawisk jest nieprawidłowe ułożenie zębów mądrości lub zwyczajny brak na nie miejsca w jamie ustnej. Zdarza się też, że ósemki nie wyrzynają się całkowicie, występując jako tzw. zęby zatrzymane. W przypadku występowania takich właśnie kłopotów z trzecimi zębami trzonowymi, dentyści zalecają ich ekstrakcję. Jeśli występują z nimi jakiekolwiek problemy, bardzo często praktykowane jest ich usunięcie. Każda decyzja związana z usunięciem ósemki wymaga oczywiście konsultacji z lekarzem dentystą. Pomimo krążących mitów wokół konieczności ekstrakcji wszystkich zębów mądrości, to zdrowych zębów bez takiej konieczności się nie usuwa.

autor
Autor artykułu
Marta Podolska
Redaktor specjalizujący się w tekstach o tematyce medycznej, ze szczególnym uwzględnieniem profilaktyki zdrowotnej, higieny jamy ustnej i praktycznych informacji dotyczących leków.
Udostępnij

Pordukty w tym artykule

Opinie na temat artykułu

Średnia ocena
pusta gwiazdka pusta gwiazdka pusta gwiazdka pusta gwiazdka pusta gwiazdka
()

Zobacz również

Czy próchnica może rozwijać się pod plombą?
Czy próchnica może rozwijać się pod plombą?
Próchnica to jedna z najczęstszych dolegliwości stomatologicznych, która dotyka osób w każdym wieku. Chociaż może się wydawać, że założenie plomby całkowicie eliminuje ryzyko dalszego rozwoju próchnicy, rzeczywistość bywa bardziej skomplikowana. Bakterie oraz inne czynniki sprzyjające próchnicy mogą wciąż wpływać na stan zęba – nawet po jego wypełnieniu. Co więcej, niektóre uwarunkowania zdrowotne lub nawyki mogą dodatkowo sprzyjać rozwojowi próchnicy pod plombą, co dla wielu osób jest zaskakującym odkryciem. W dalszej części niniejszego artykułu przyglądamy się bliżej, dlaczego próchnica może rozwijać się pod wypełnieniem, jakie są przyczyny tego zjawiska oraz jak skutecznie zapobiegać takim sytuacjom.  
Jak zapobiegać powstawaniu kamienia nazębnego?
Jak zapobiegać powstawaniu kamienia nazębnego?
O tym, że kamień nazębny jest szkodliwy dla zdrowia naszych zębów, wie raczej każdy. Jego odkładanie się może powodować rozwój próchnicy, nadwrażliwość zębów, choroby dziąseł, problem nieświeżego oddechu oraz wiele innych dolegliwości w obrębie jamy ustnej. Wiedzą jednak Państwo, czym on właściwie jest i dlaczego powstaje na naszych zębach? Jak zapobiegać odkładaniu się kamienia nazębnego? Co można zrobić, aby usunąć kamień w razie jego powstania? Zagadnienia te przybliżamy w dalszej części niniejszego artykułu.
Jak rozpoznać ropień zęba i jak skutecznie go leczyć?
Jak rozpoznać ropień zęba i jak skutecznie go leczyć?
Ropień zęba jest stanem zapalnym, który może prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych, jeśli nie zostanie odpowiednio zdiagnozowany i leczony. Objawy ropnia bywają różne – od silnego bólu po obrzęk i nadwrażliwość zęba. To powoduje, że czasem trudno jest od razu rozpoznać, co tak naprawdę nam dolega. Warto jednak pamiętać, że szybka reakcja i odpowiednie leczenie mogą zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się infekcji na inne obszary jamy ustnej i organizmu. W dalszej części niniejszego artykułu omawiamy, jak rozpoznać objawy ropnia zęba, jakie są przyczyny jego powstania oraz jakie kroki należy podjąć, aby skutecznie wyleczyć to bolesne schorzenie.
Zadbaj o swoje zęby z żelem Haxyl!
Zadbaj o swoje zęby z żelem Haxyl!
Zdrowie jamy ustnej niesie o wiele więcej korzyści, niż mogłoby się wydawać. Nieleczona próchnica i inne choroby zębów mogą spowodować rozwój różnych dolegliwości w całym organizmie człowieka. Aby móc cieszyć się dobrym stanem uzębienia i dziąseł, konieczna jest codzienna higiena jamy ustnej. Niestety nawet najbardziej staranne mycie zębów nie stanowi całkowitej gwarancji dla ich zdrowia. Dzięki wielu dostępnym na rynku produktom można jednak zadbać o nie jeszcze bardziej. Takim zastosowaniem może się pochwalić między innymi nasz bestseller, czyli żel do pielęgnacji zębów Haxyl®, który również świetnie się sprawdza się u osób zmagających się z nadwrażliwością zębów - szczególnie dawającą się we znaki w okresie letnim.
Asystent AI
W czym mogę Ci pomóc?