Ósemki, zwane inaczej zębami mądrości, pojawiają się nie u każdego z nas. Wokół nich narosło wiele mitów, a powszechnie traktuje się je bardziej jako problematyczne niż w ogóle potrzebne w naszej jamie ustnej. W okresie ich wyrastania pacjentowi często towarzyszą ból i dyskomfort, a ponadto w większości przypadków okazuje się, że ósemka nie mieści się w naszej jamie ustnej bądź nie rozwinęła się prawidłowo. Czy zęby mądrości zawsze trzeba usuwać? W jakich sytuacjach należy koniecznie wykonać ich ekstrakcję?
Ósemki - co to za zęby?
Ósemki, które powszechnie są nazywane zębami mądrości, to trzecie zęby trzonowe stanowiące pozostałość po naszych przodkach. Z reguły wyrzynają się pomiędzy 17 a 25 rokiem życia, chociaż zdarza się, że pojawiają się nawet po czterdziestce. Współcześnie nie są przez nas wykorzystywane, przez co stopniowo zanikają. Spożywamy bowiem coraz mniej surowych i trudnych do pogryzienia produktów, które zostały przez nas zastąpione na rzecz żywności przetworzonej. Doprowadziło to do zmian w budowie naszych kości szczękowych, przez co wiele osób nie ma w jamie ustnej odpowiedniej ilości miejsca umożliwiającego prawidłowy rozwój wyrastających ósemek. Z tego powodu często występują pod dziwnym kątem, nie mieszczą się w łuku zębowym lub nawet nie przebijają się całkowicie przez dziąsło (są to tak zwane zęby zatrzymane). Ponadto, jako że zęby mądrości znajdują się w odległych partiach jamy ustnej, utrudnione jest prawidłowe ich szczotkowanie i nitkowanie, co skutkuje rozwojem próchnicy.
Ósemki - czy trzeba je usuwać?
Kiedy trzeba usuwać ósemki?
W większości przypadków zalecane jest jednak usunięcie ósemek. Nie są one potrzebne dla prawidłowego funkcjonowania człowieka ani estetyki uśmiechu, a przy tym przysparzają liczne problemy. Jednym z częstszych zjawisk jest nieprawidłowe ułożenie zębów mądrości lub zwyczajny brak na nie miejsca w jamie ustnej. Zdarza się też, że ósemki nie wyrzynają się całkowicie, występując jako tzw. zęby zatrzymane. W przypadku występowania takich właśnie kłopotów z trzecimi zębami trzonowymi, dentyści zalecają ich ekstrakcję. Jeśli występują z nimi jakiekolwiek problemy, bardzo często praktykowane jest ich usunięcie. Każda decyzja związana z usunięciem ósemki wymaga oczywiście konsultacji z lekarzem dentystą. Pomimo krążących mitów wokół konieczności ekstrakcji wszystkich zębów mądrości, to zdrowych zębów bez takiej konieczności się nie usuwa.