Przed podjęciem leczenia ortodontycznego należy wiedzieć, że nie kończy się ono wraz ze zdjęciem aparatu stałego lub skończeniem użytkowania ruchomego. Mamy bowiem jeszcze do czynienia z wcale nie mniej ważnym okresem retencji, który polega na utrwaleniu efektów leczenia poprzez noszenie aparatu retencyjnego, zwanego także retainerem. Czym on właściwie jest? Jakie są jego rodzaje? Jak długo należy go nosić i w jaki sposób odpowiednio dbać o higienę jamy ustnej w tym okresie? Tym właśnie zagadnieniom w całości poświęciliśmy niniejszy artykuł.
Czym jest aparat retencyjny?
Pomimo przebytego leczenia ortodontycznego nasze zęby mają skłonność do stopniowego powracania do swojego wcześniejszego położenia. Aby temu zapobiec i zmniejszyć ryzyko ponownego wystąpienia w przyszłości wady zgryzu, nie należy lekceważyć okresu retencji, który służy utrwaleniu uzyskanych efektów. Do tego celu wykorzystuje się aparaty retencyjne (retainery), będące urządzeniami podtrzymującymi zęby w prawidłowej pozycji uzyskanej dzięki leczeniu ortodontycznemu. Należy jednak zaznaczyć, że jako tako nie prostują one zębów. Retainery możemy podzielić ze względu na sposób umieszczenia ich w jamie ustnej, czyli na urządzenia stałe i ruchome. Oba te rozwiązania wiążą się z różnymi zaletami oraz wadami. W przypadku stałych aparatów retencyjnych nie musimy pamiętać o ich codziennym zakładaniu, ale należy się w tym wypadku liczyć z utrudnioną higieną jamy ustnej. Z kolei podczas noszenia ruchomych aparatów retencyjnych o wiele łatwiej dbać o higienę jamy ustnej i samych urządzeń, ale po stronie pacjenta leży samodyscyplina i trud współpracy z ortodontą.
Jak długo nosić aparat retencyjny?
Zdania ortodontów co do trwania okresu retencji są bardzo podzielone - nawet w Internecie można się spotkać z różnymi opiniami na ten temat. Niektórzy mówią o czasie identycznym jak w przypadku noszenia aparatu ortodontycznego, inni o co najmniej dwukrotnie większym, a jeszcze inni nawet o dożywotnim obowiązku noszenia retainera. Jak zatem kwestia ta powinna wyglądać w praktyce? Uzębienie każdego pacjenta należy traktować indywidualnie, a o okresie trwania retencji decyduje lekarz ortodonta. Ten specjalista zaproponuje również najlepszą dla pacjenta opcję związaną z wyborem konkretnego aparatu retencyjnego. Podczas podejmowania decyzji na temat omawianych kwestii ortodonta weźmie pod uwagę samą leczoną wcześniej wadę zgryzu oraz wiek pacjenta.
Higiena jamy ustnej podczas noszenia retainera
Higiena jamy ustnej podczas noszenia aparatu retencyjnego będzie się różnić w zależności od jego rodzaju. W przypadku ruchomego retainera sprawa wygląda dość prosto, ponieważ zęby myje się dopiero po wcześniejszym wyjęciu go z jamy ustnej. W takiej sytuacji higiena jamy ustnej przebiega identycznie jak ta praktykowana na co dzień, a urządzenie retencyjne czyszczone jest osobno przy użyciu specjalnie przeznaczonego do tego celu produktu. Natomiast w przypadku noszenia stałego aparatu retencyjnego nie mamy możliwości samodzielnego go wyjęcia, musimy więc dokładnie czyścić wszystkie zakamarki w obrębie jamy ustnej wraz ze znajdującym się wewnątrz retainerem. Najlepszą opcją będzie podążanie za zaleceniami ortodonty dotyczącymi higieny samych aparatów i stosowanie produktów do higieny jamy ustnej specjalnie przeznaczonych dla osób z drutem retencyjnym po leczeniu ortodontycznym.